William Marshal

Czwarty syn drobnego szlachcica, William Marshal (ok. 1146–1219), stał się jednym z najbardziej podziwianych rycerzy w historii Anglii. We wczesnych latach rycerza brał udział w turniejach, w których setki, a nawet tysiące wojowników brały udział w próbnych bitwach w zwarciu. Stał się gwiazdą podróżując od turnieju do turnieju i wzbogacił się o wygrane nagrody.

William Marshal później służył pięciu królom angielskim i poślubił dziedziczkę Isabel de Clare, stając się jednym z najbogatszych ludzi w kraju. Wilhelm pomógł w negocjacjach między królem Janem i jego baronami, które doprowadziły do podpisania Magna Carta w 1215 r. Kiedy król Jan zmarł w 1216 r., Czyniąc dziewięcioletniego króla Henryka III, Wilhelm został Regentem Anglii. Chociaż miał wtedy około 70 lat, poprowadził armię młodego króla do zwycięstwa nad siłami francuskimi i zbuntowanymi baronami w następnym roku.

Kariera Wilhelma weszła w nową fazę, kiedy w 1170 r. Został mianowany domem Henryka, Młodego Króla (koronowanego w wieku 15 lat za życia ojca), syna Henryka II z Anglii. Skutecznie został menedżerem drużyny młodego króla Anglo-Normanów i przez następne dwanaście lat walczyli razem, wspomagany przez zespół do 500 innych rycerzy, wygrywając kolejne turnieje. Zadaniem Williama było nie tylko wymyślenie taktyki drużynowej, ale także odgrywanie roli młodego króla, zwykle najcenniejszej nagrody na polu turniejowym.

W 1182 William i Henry odpadli, a William opuścił drużynę turniejową młodego króla, aby dołączyć do rywalizującej drużyny Philipa z Flandrii, co najwyraźniej wymagało ogromnej opłaty za transfer!

Ich upadek nie trwał długo, ponieważ Wilhelm był u boku Henryka, kiedy zmarł na czerwonkę 11 czerwca 1183 roku. Za zgodą pogrążonego w żałobie króla Henryka II Wilhelm wyruszył, by dokończyć krucjatę, którą jego martwy mistrz przysiągł: niosąc krzyż młodego Henryka ze sobą do Jerozolimy. Wilhelm spędził dwa lata w Ziemi Świętej, walcząc z królem Jerozolimą Guyem i templariuszami.

Inni rycerze

źródło: https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/William-Marshal-Knights-Tale/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *