Rodrigo (Ruy) Díaz de Vivar Cyd Waleczny

(ok. 1043–1099) Rodrigo Díaz, bardziej znany ze swojego tytułu, El Cyd, jest najlepiej pamiętany jako bohater hiszpańskiej Reconquista, prowadzącej siły chrześcijańskie do zwycięstwa nad władcami muzułmańskimi w Hiszpanii. Ale jego prawdziwa historia jest nieco bardziej skomplikowana.

Urodzony w arystokratycznej rodzinie kastylijskiej Díaz został wybitnym dowódcą wojskowym służącym dwóm królom Kastylii. Później jednak spędził ponad dekadę walcząc głównie jako najemnik, oddając się służbie wielu przywódcom muzułmańskim i zdobywając wielkie bogactwo i sławę. Jako dowódca walczący o Taifę w Saragossie, arabskim państwie muzułmańskim w dzisiejszej Hiszpanii Wschodniej, pokonał armie muzułmańską i chrześcijańską.

Historyk Simon Barton pisze, że dopiero pod koniec życia El Cyd stoczył bitwy, które ugruntowały jego pozycję w historii i legendach. Jego wojska zdobyły Walencję od muzułmańskiej dynastii Almorawidów z Maroka w 1094 r. Później tego samego roku, a także w 1097 r., Odparł armie Almorawidów, które próbowały odzyskać miasto.

Przez wieki po jego śmierci w 1099 r. Biografowie, poeci i – w końcu – filmowcy, pokazywali go jako honorowego hiszpańskiego patriotę i chrześcijańskiego wojownika przeciwko siłom islamu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *