Guy of Lusignan (Gwidon de Lusignan)

Guy of Lusignan (ok. 1150–1194) przeszedł do historii nie poprzez sukces w bitwie, ale przez katastrofalną stratę. Francuski rycerz Guy udał się do Jerozolimy, gdzie poślubił Sibyllę, siostrę króla Baldwina IV. Kiedy zmarł król i jego następca, Guy został królem Jerozolimy – ale nie bez dramatu politycznego. Wielu uważało Raymonda III z Trypolisu za prawowitego króla.

Ta niezgoda między przywódcami w stanie krzyżowców nastąpiła w momencie, gdy muzułmańska kampania zbrojna przeciwko nim zyskiwała na siłę. W lipcu 1187 roku wielki muzułmański przywódca wojskowy Saladyn zaatakował siły krzyżowców w Tyberiadzie. Pomimo rad niektórych sojuszników, Guy zmobilizował siły chrześcijańskie, by przyłączyły się do bitwy pod Hattin.

Armia krzyżowców maszerowała godzinami z niewielką ilością wody, nękana przez ludzi Saladyna, którzy podpalali, by osłabić wrogów gorącem i dymem. Dyscyplina w armii Guya była słaba, a Saladyn odniósł decydujące zwycięstwo, które utorowało drogę podbojowi muzułmanów większości chrześcijańskich ośrodków w okolicy, w tym samej Jerozolimy, w ciągu kilku miesięcy.

Siły Saladyna schwytały Guya w Hattin, ale szybko go uwolniły. Richard I później mianował Guya królem Cypru.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *