Geoffroi de Charny

Geoffroi de Charny (ok. 1304–1356) był znany wielu swoim współczesnym jako wzorowy rycerz, i znamy go dziś głównie z instrukcji, które udzielał swoim kolegom rycerzom o rycerskości i bitwie. Walczył u króla Francji Jeana II i przeniósł standard korony do bitwy, stanowisko wielkiego honoru.

Geoffroi został członkiem założycielem Zakonu Gwiazdy, elitarnej grupy rycerzy założonej przez króla w 1351 r. Geoffroi napisał trzy książki, najwyraźniej jako sposób na określenie praktycznych i duchowych wymagań rycerstwa. Koncentruje się na poświęceniu i honorze, które, jego zdaniem, są nie tylko moralnie poprawne, ale także kluczowe dla sukcesu w bitwie. Na przykład ostrzega rycerzy, aby nie walczyli tylko o łupy wojenne, wskazując, że zachłanni wojownicy mogą zbyt wcześnie porzucić bitwę, aby zebrać łupy.

Geoffroi de Charny był bardzo pobożny i jest pierwszym zarejestrowanym właścicielem Całunu Turyńskiego. Jego instrukcje dotyczące podniesienia wojownika do rycerza opisują wysoce symboliczne działania i szaty, w tym białe ubrania oznaczające wolność od grzechu, czerwoną tunikę reprezentującą gotowość do przelewania krwi oraz czarne buty symbolizujące gotowość do stawienia czoła śmierci w dowolnym momencie.

Opis innych rycerzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *