Edward Woodstock (Edward Czarny Książę)

Edward Woodstock (1330-1376),

Edward Woodstock, który stał się znany jako Czarny Książę, był jednym z najbardziej znanych dowódców podczas Wojny Stuletniej. Był synem i spadkobiercą Edwarda III Anglii i służył w swoich pierwszych kampaniach wojskowych w północnej Francji w wieku około 16 lat. Stał się dowódcą wojny niecałą dekadę później. Jego najbardziej znaną kampanią była bitwa pod Poitiers w 1356 r., W której schwytał króla Francji Jana II. Zgodnie z konwencjami rycerskimi traktował króla z wielką uprzejmością, ale zanim go wypuścił, zażądał okupu prawdziwego króla w wysokości 3 milionów złotych koron, a także traktatów, które przyznawały terytorium Anglii w dzisiejszej zachodniej Francji.

Edward był znany ze swojego rycerskiego – i bogatego – stylu życia, ciesząc się potyczkami, sokolnictwem i polowaniami oraz zapewniając dobroczynność dla celów religijnych.

W 1362 r. Edward poślubił Joan of Kent, a jego ojciec został księciem Akwitanii i Gaskonii. Edward i jego żona zamieszkali w jego nowych francuskich domenach. W 1367 r. Edward poprowadził wyprawę do Hiszpanii, aby przywrócić obalonego króla Pedro z Kastylii, i ponownie wykazał się zwycięstwem w bitwie pod Najera w północnej Kastylii. Edward powrócił do Akwitanii, gdzie stał się niepopularny wśród szlachty, pobierając podatki, aby zapłacić za swoją hiszpańską wyprawę. Powstali przeciwko niemu, aw 1370 roku Edward oblegał miasto Limoges. Kiedy padło, 3000 mieszkańców zostało zmasakrowanych. Rok później Edward wrócił do Anglii.

Edward zmarł w wieku 45 lat 8 czerwca 1376 r., Prawdopodobnie z powodu choroby zachorowanej w Hiszpanii, i został pochowany w wielkim blasku w katedrze Canterbury. Jego młody syn, Richard, zastąpił Edwarda III rok później.

Za życia był znany jako Edward z Woodstock. Tytuł Czarnego Księcia rozwinął się po jego śmierci i może odnosić się do czarnej zbroi, którą nosił.

Opis innych rycerzy
źródło: http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/black_prince.shtml

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *